Książki

Baśnie wolnego rynku
Gdy wieczorami czytamy dzieciom bajki, z reguły nie zdajemy sobie sprawy, że tuż pod powierzchnią opowieści kryją się kryzysy ekonomiczne, drenaże mózgów, operacje plastyczne, fetysze kulturowe oraz wyzysk w kolonialnej Afryce.
Książka zawiera analizę dzisiejszych zjawisk społecznych przez pryzmat znanych baśni i bajek. To wyjątkowe podejście z jednej strony obnaża liczne utajone absurdy współczesności, a z drugiej pokazuje prawdziwą ponadczasowość klasycznych opowieści.
Kto i dlaczego staje się wilkiem w bajce o trzech świnkach? Czy na zmywaku w Londynie pracują potomkowie niegdysiejszych rewolucjonistów? Czy nieświadomie wskazujemy marketingowym wilkom drogę do domku własnej babci? Kto rzeszom współczesnych Kopciuszków jawi się jako dobra wróżka? I dlaczego Święty Mikołaj, skoro ponoć żył w ciepłej Turcji, przybywa z bieguna północnego?

Krótki Kurs Samoobrony Intelektualnej
Jacek Wasilewski, Jakub Kloc-Konkołowicz, grafiki Marcin Władyka
„Kiedy pewnego zimowego wieczora zasiadłem w moim bujanym fotelu z tą książką, miałem na twarzy wypieki. Ręce drżały mi z niecierpliwości, aby jak najszybciej nasycić umysł tymi myślami. Dorsalis, Umlaut i Fin ! – myślałem. Czy trzeba czegoś więcej? (…) Nie zawiodłem się. Dla tych, którzy nie znają tej publikacji, w prawdziwych salonach nie ma dziś miejsca.” New Yorker Rebridge

Rozmowy przy stole
Jerzy Bralczyk, Jacek Wasilewski, Katarzyna Lengren
ilustracje Lech Majewski
Wiele jest książek o gotowaniu, ale jak już podano do stołu, to co dalej? Dalej powinna się toczyć rozmowa. Rozmowy zaczynamy od śniadania, i to w różnych klasach, bo w chłopskim, robotniczym i mieszczańskim wydaniu, potem przechodzimy do drugiego śniadania gładko, żeby powoli dotoczyć się do obiadu, prześlizgujemy się przez deser by wskoczyć od razu na podwieczorek, zostajemy przy kolacji, a jak się dobrze rozmówimy, to i podkurek zaliczymy. O roli stołu i sekretach kuchni, oraz jak się przy stole rozmawiało. zwyczaje staropolskie oraz jak to przy stole towarzystwo zazwyczaj rozmawiało.

Stół z powyłamywanymi nogami, czyli Bralczyk, Humor, Polszczyzna
Zbiór anegdot z życia Jerzego Bralczyka, które zebrali jego przyjaciele Jacek Wasilewski i przyjaciele na czterdziestolecie jego pracy naukowej.

Inne książki